Do prvej štvorky patríme!

on jan 14, 13 • by • with Žiadne komentáre

  V Kristových rokoch v podstate prežíva svoju tretiu hráčsku etapu v Prešove. V roku 2005 s ním získal majstrovský titul, počas druhej mu v baráži pomohol k návratu medzi elitu a teraz túži Prešovčanom v najvyššej súťaži znova pomôcť k medaile. Prvý raz v histórii máme v tejto sezóne...
Pin It

Home » Novinky » Do prvej štvorky patríme!

 

V Kristových rokoch v podstate prežíva svoju tretiu hráčsku etapu v Prešove. V roku 2005 s ním získal majstrovský titul, počas druhej mu v baráži pomohol k návratu medzi elitu a teraz túži Prešovčanom v najvyššej súťaži znova pomôcť k medaile. Prvý raz v histórii máme v tejto sezóne možnosť hodnotiť našu volejbalovú extraligu aj zásluhou štatistických výstupov na internete. V prestížnom rebríčku najviac bodujúcich hráčov kraľuje po základnej časti práve Peter Tholt.

„Pohľad do individuálynch štatistík síce teší, ale keďže sme s mužstvom nesplnili čiastkový cieľ a nedostali sme sa do nadstavbovej skupiny o 1. až 4. miesto, nemôžem byť spokojný. Do prvej štvorky však patríme a urobíme všetko pre to, aby sme si miesto v nej v play-off vybojovali,“ poznamenal rodák zo Starej Ľubovne.

Okrem rodného mesta si v extralige zahral za všetky tímy z východu republiky – Prešov, Humenné i Svidník. K najvyššej súťaži prvý raz pričuchol v Dubovej, kam ho ako juniorského reprezentanta v roku 1997 odporučil tréner Tibor Štrajánek. „Klub so skúsenými domáci hráčmi i ukrajinskými legionármi v kádri v tom čase prežíval úspešnú éru, ktorá vyvrcholila v roku 2001 majstrovským titulom. V tom čase som sa však do zápasovej dvanástky nevmestil, finále som sledoval z hľadiska. Viac príležitostí som dostával v béčku v Brezne. Cítil som, že potrebujem hrať a tak som odišiel do Prešova, kde som vyštudoval telesnú výchovu a diaľkovo aj volejbalové trénerstvo,“ spomína.

Na Horehroní mu prischla i prezývka „Káčer“. „Na jeden tréning som si zabudol trenírky a tak som musel trénovať v požičaných. Tie mi boli obtiahnuté, spoluhráč Dušan Lipták povedal, že mám zadok ako káčer a to sa ujalo,“ smeje sa. V Dubovej bol zo všetkých hráčov najmladší a odkrútil si „vojenskú“ výchovu – nosil vodu, staval sieť.

Dnes je v prešovskom tíme už v inej pozícii. „Veľmi rád spomínam aj na rok 2005, keď sme sa stali majstrami Slovenska. V Prešove sa vtedy vyprofilovala skvelá partia hráčov, po titule sa hráči rozutekali do zahraničia,“ pokračuje. V roku 2008 získal zlato i s Humenným. „V play-off som si však vážne zranil koleno. Bol som čerstvo po operácii a tak som na finálové zápasy do Nového Mesta nad Váhom s tímom necestoval. Keď sa spoluhráči vracali domov z Považia, riaditeľ klubu Ján Grosiar mi zlatú medailu doniesol na ubytovňu o šiestej ráno,“ dodáva.

Koleno ho vyradilo z hry na takmer celú ďalšiu sezónu. V jej závere v baráži pomohol znova Prešovu, so Svidníkom v roku 2011 získal pre klub historický bronz. V druhej polovici minulej sezóny opäť hosťoval v Prešove, kam pred touto definitívne prestúpil. Spolu so spoluhráčom Petrom Beňom trónia na čele rebríčka najviac bodujúcich hráčov. „Do nadstavbovej prvej štvorky sme nepostúpili o jediný prehratý set. Netreba však plakať nad rozliatym mliekom. Teraz nám v druhej skupine možno budú chýbať lepšie zápasy, ale od októbra hráme stále lepšie, preto si aj veríme. Do play-off si však musíme udržať dobrú formu,“ zdôraznil. Zaujímavosťou je, že býva vo Svidníku, kde je trénerom v Centre talentovanej mládeže (CTM).

TRÉNER ŠALATA O THOLTOVI „Peter má útočný potenciál a pre mužstvo je prínosom. Udržuje si svoj štandard. Vie byť nebezpečný v útoku, ale darí sa mu aj na bloku. Cíti dôveru spoluhráčov i trénera, svojimi výkonmi ju spláca a je rešpektovaný hráč. V rebríčku najviac bodujúcich hráčov figurujú po základnej časti najvyššie aj s naším smečiarom Petrom Beňom. Očakávam, že túto pozíciu potvrdia i v play-off, kde sa bude lámať chlieb.“

KTO JE PETER THOLT

 • NARODENÝ:10. júla 1979 v Starej Ľubovni
 • POST:univerzál
 • VÝŠKA:197 cm
 • VÁHA:95 kg
 • PREZÝVKA:„Káčer“
 • DOTERAJŠIE KLUBY: Stará Ľubovňa, Dubová, Prešov (majster Slovenska 2005), Bielsko-Biala, Humenné (majster Slovenska 2008), Prešov, Svidník, Prešov

NAJLEPŠÍ V ŠTATISTIKÁCH

 • NAJVIAC BODUJÚCI:1. Tholt 168 (priemer na set 4,42 bodu), 2. Beňa (obaja Prešov) 150 (4,05), 3. Kriško (Myjava VKP) 149 (3,82), 4. Drobňák (Svidník) 140 (3,5), 5. Kempa 133 (3,41), 6. Krajčík (obaja Nitra) 120 (3,08).
 • ÚTOK: 1. Tholt 135, 2. Beňa a Drobňák po 125, 4. Kriško 123, 5. Kempa 115, 6. Krajčík 107.
 • BLOKY:1. Skasko 33, 2. Macko (obaja Svidník) a Valocký (Žilina) po 32, 4. Faron (Prešov) 30, 5. Fecko (Stará Ľubovňa) 26, 6. Mikita, Tholt (obaja Prešov) a Tarabus (Trenčín) po 22.
 • NAHRÁVAČI:1. Mikula (Myjava VKP) úspešnosť 41,19 %, 2. Feňo (Svidník) 37,92, 3. Škliar (Prešov) 37,88, 4. Halaj (Myjava VKP) 37,68, 5. Hauer (Svidník) 35,71, 6. Porubský (Nitra) 34,92.
 • PODANIE: 1. Malina (Svidník) 20 es, 2. Mikula a Faron po 17, 4. Porubský 15, 5. Rajduga (Svidník) 14, 6. Kriško 13.
 • PRIHRÁVKA: 1. Kempa (Nitra) excelentný príjem 46,23 %, 2. M. Hudák (Prešov) 36,11, 3. Mračko (Myjava VKP) 32,69, 4. Barlík (Svidník) 32,29, 5. Roman (Stará Ľubovňa) 32,28, 6. Kriško 32,27.

Zdroj: Denník Šport, PAVOL KUBIŠ

Scroll to top