Naši chlapci sa v stredu postarali o doteraz najväčšie prekvapenie sezóny, keď z bojov o Slovenský pohár už vo štvrťfinále vyradili obhajcu titulu, tím VK Prievidza. Po decembrovom žrebe zavládlo v kabíne jemné napätie, ale celý tím sa k losu postavil bojovne a vyplatilo sa. Favorit súťaže, ktorí má v kádri 5-tich reprezentantov Slovenska padol v Prešove po 5-setovej bitke 3:2 (25:23, 21:25, 25:22, 19:25, 15:10). Na domácej pôde zdolali Miraďáci Kohútov druhýkrát v sezóne. Predtým v základnej časti Edymax extraligy, ako jediné družstvo súťaže dokázalo nájsť recept na lídra tabuľky.

Zápas začali oba celky koncentrovane. Vyrovnaná hra však netrvala dlho. Prievidžania viedli v prvom sete už 11:14 aj 13:18, ale ani tento náskok neudržali. Tréner Digaňa vystriedal na podanie pozíciu univerzála. Legionára Jara Bogdanoviča nahradil skúsený Michal Rajduga a vyplatilo sa. V koncovke setu sa blysol útokom a blokom na najtesnejší rozdiel 25:23, smečiar Michal Hudák.

V druhom sete hostia odbehli na prvý náskok už v úvode. Opakovali osvedčené technické útoky tzv. ulievkou, ktoré naši hráči v ihrisku len veľmi ťažko vykrývali. Manko sa doťahovalo len pomaly a po výsledku 21:25 bolo razom vyrovnané na 1:1.

Prvý set na konte nabudil hostí k dôslednejšej hre na sieti, ktorá sa im vyplatila na začiatku tretieho setu. Miraďáci sa však nedali zlomiť a ukázali svoju bojovnosť, keď nepriaznivý vývoj tak, ako v prvom sete opäť vyrovnali a v rozhodujúcej koncovke spečatil zisk setu razantnými útokmi kapitán Martin Sopko st. na 25:22. Skóre 2:1 znamenalo ďalší krok bližšie k bránam semifinále.

Energia z vedenia bola adrenalínom do žíl našich hráčov. Štvrtý set začali vynikajúco. Za stavu 8:3 sa však zľakli príliš jednoduchej cesty za víťazstvom a začali kopiť chyby. Súper, ako Prievidza tieto pochybenia naplno využil. Šnúrou bodov v postavení so servujúcim Štepánekom dohnali Prievidžania zápas do rozhodujúceho tajbrejku. Na prešovskej striedačke v tomto sete dostal šancu Matej Faron i Boris Velička.

V strede pracovného týždňa si do športovej haly v Prešove našiel cestu početný prešovský fanklub, ktorý si jednohlasne želal postup domácich a úvod tajbrejku bol pre nich jednoznačným zadosťučinením. Pri podaní nahrávača Juraja Jurka na svetelnej tabuli svietilo skóre 6:0. Strany si družstvá vymenili pri rozdiele 8:3 a márna bola snaha hostí. Zápas ukončilo pokazené podanie z ruky Prievidžana Mačuhu a eufória domácej radosti sa mohla naplno prejaviť. Hráčom zápasu sa stal kapitán Martin Sopko st., autor 21 bodov, smečiar Michal Hudák si pripísal 18 bodov (6 blokov) a Jaroslav Bogdanovič pridal ďalších 15.

Finálový turnaj FINAL FOUR o Slovenský pohár sa uskutoční v dňoch 16.-17. februára 2019 v Mestskej športovej hale v Humennom. Naši muži sa v semifinále o cennú trofej stretnú s minuloročným finalistom TJ Slávia Svidník. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria VKP Bystrina SPU Nitra a VK KDS-Šport Košice.

Program semifinále SP mužov 2018-19 (16. 2. v Humennom):
VK MIRAD PU Prešov – TJ Slávia Svidník
VKP Bystrina SPU Nitra – VK KDS-Šport Košice

Prešov sa teší z postupu medzi štyri najlepšie tímy a jeho hráči sa pokúsia zabojovať o štvrtú trofej v modernej klubovej histórií. (Prešov – víťaz Slovenského pohára z rokov 2005, 2016 a 2017). Druhý rok za sebou sa stalo, že obhajca nepostúpil do semifinále. Pred rokom sa to stalo práve nášmu tímu.

Erik Digaňa, tréner Prešova: „Blahoželám chalanom k odretému víťazstvu. Toto je hra, ktorá nás zdobí, so žilou na krku. Páči sa mi, že sme hrali, ako jeden celok. Dobre sme vykrývali ľahké lopty, ktoré nám Prievidza odovzdala a patrične sme ich dohrali. Na Prievidzu bol vyvinutý väčší tlak, oni museli, ale my sme chceli. Tento zápas si určite zapamätám do konca života, nie kvôli výhre, ale preto, ako dokáže pracovať psychika športovca. Chcem sa poďakovať divákom, že si v strede pracovného týždňa našli cestu do športovej haly a dokázali urobiť fantastickú atmosféru. Verím, že sme ich potešili, nielen víťazstvom, ale aj hrou.“

Gabriel Chochoľak, asistent trénera Prievidze: „Prehrali sme s Prešovom, dobrým družstvom, s ktorým sme už raz na ich pôde prehrali. Nedokázali sme využiť šance, ktoré sme v zápase mali. Prešov ich premenil a mal navrch. Prešovčania vyhrali zaslúžene. My sme si šance prepásli. Gratulujeme im k úspechu a držíme palce v ďalšom vývoji Slovenského pohára.“

VK MIRAD PU PREŠOV – VK PRIEVIDZA 3:2 (23, -21, 22, -19, 10)
Rozhodovali: Sluk a Porvazník, 249 divákov.

Prešov: Červeň 8, Jurko 3, Hudák 18, Mikovčík 6, Bogdanovič 16, M. Sopko st. 21, libero T. Lampart (Rajduga 1, Faron 0, Velička 0). Tréner: E. Digaňa.
Prievidza: Ludha 8, Jančura 5, Ihnát 23, Mačuha 7, Mlynarčík 20, Javorčík 6, libero Ľ. Nemec (Prešinský 0, Štepánek 0). Tréner: R. Nemec.

FOTOGALÉRIA zo zápasu od Ladislava Lukáča TU.