Vo finále je všetko otvorené. 2:2

Vo finále je všetko otvorené.

Nitra vyrovnala na 2:2

Volejbalisti VK Bystrina SPU Nitra vyrovnali stav finálovej série extraligy mužov na 2:2. Po nedeľňajšom víťazstve 3:0 vyhrali zverenci Mareka Kardoša nad obhajcom titulu VK MIRAD PU Prešov v troch setoch aj druhý domáci zápas a séria sa do Prešova presúva za vyrovnaného stavu. Piaty zápas série na 4 víťazstvá je na programe vo štvrtok o 17:00.

4. zápas finále extraligy mužov:
VK Bystrina SPU Nitra – VK MIRAD PU Prešov 3:0 (24, 22, 21)stav série 2:2
Zápas trval: 91 minút. Rozhodovali: Mokrý a Malík, 600 divákov.
Nitra: Kašper 2, Zaťko 1, Kubš 16, Ludha 10, Szarek 23, Malina 6, libero Turis (Porubský 0, Hukel 0, Mečiar 0). Tréner: M. Kardoš.
Prešov: Červeň 4, Halaj 1, Sopko 18, Macko 11, Digaňa 6, Drobňák 8, libero Lampart (Peleščák 1, Mikovčík 0, Brilla 0). Tréner: Ľ. Šalata.

Prešov nastúpil na poste univerzála so Sopkom, pretože Rajduga si v nedeľu zranil členok a nebol pripravený na zápas. Nitra mala lepší vstup do zápasu, dobre bránila v poli a presadzovala sa z kontier. Po jednej z nich zvýšil na 6:2 Malina. Hostia však zatlačili servisom Sopka a otočili na 8:7 vo svoj prospech. Prešov ožil a po Sopkovom smeči sa dostal do vedenia 13:11. Hosťujúca lavička však na chvíľu stŕpla, pretože Sopko pri dopade skočil na nohu Malinovi a z palubovky sa ťažko dvíhal. Napokon po krátkom ošetrení pokračoval v hre. Prešov dobre bránil, v útoku sa presadzoval Sopko a do koncovky setu išli hostia po Mackovom útoku z kontry s náskokom 20:16. Domáci však pridali v obrane, vyrovnali na 20:20 a po dvoch esách Kubša otočili na 22:20. Prešov v koncovke ubránil loptu a Sopko vyrovnal na 23:23. Prvý setbal domácich odvrátil Sopko, ale set napokon ukončil šťastným esom o pásku Malina – 26:24.

Nitra viedla v úvode druhého setu 6:4, ale Sopko esom a potom útokom otočil na 7:6 pre Prešov. Domáci však o chvíľu otočili na 9:7 vo svoj prospech. Za stavu 11:8 si tréner Prešova zobral timeout, aby spomalil rozlet Nitry. Hostia potom po Drobňákovom útoku z ťažkej pozície znížili na 14:15. Tesne pred koncovkou získala Nitra náskok 21:17 a priblížila sa k zisku druhého setu. Prešov znížil z 18:23 na 21:23 a získal ešte nádej na zvrat, ale domáci si to už nenechali vziať a aj druhý set ukončil Malina – 25:22.

Domáci začali lepšie aj tretí set a vyhrávali 4:1. Prešov však vyrovnal na 4:4. Nitra však mala navrch a pri servise výborne hrajúceho Zaťka získala rozhodujúci náskok 15:8. Prešov sa ešte snažil a znížil zo 14:19 na 17:19. Záver zápasu Nitra na radosť domáceho publika zvládla, tretí set vyhrala 25:21 a vyrovnal stav finálovej série na 2:2.

Marek Kardoš, tréner Nitry: „Vzhľadom na to, že Prešov prišiel o kľúčového hráča, tak bolo jasné, že vsadia na jednu kartu a to je risk na servise a potom ubrániť. Na začiatku setov sa im to darilo, my sme nezodpovednou hrou prichádzali v strednej pasáži setov o náskok a bolo z toho trocha nervozity. Teší ma, že stabilné výkony podávajú Szarek a Kubš. Sme radi, že je stav 2:2 a že sa bude séria predlžovať. Dúfam, že v Prešove uhráme dobrý výsledok tak aby sme mohli rozhodnúť pred vlastnými divákmi. Potrebovali sme takéto víťazstvo, chalani dali zo seba všetko, naberieme nejaké sily a pripravíme sa na štvrtok. V Prešove to bude oveľa ťažšie.“

Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: „Nastúpili sme s jednou vynútenou zmenou, pretože Mišo Rajduga nemohol nastúpiť pre zranenie členka, ktoré utrpel včera. Tým pádom sme museli urobiť korektúry v zostave, Maťo Sopko bol nútený ísť na postu univerzála a na jeho miesto nastúpil Erik Digaňa. Začali sme bojovne, vytvorili sme si aj nádejné vedenie 20:16, ale pri Kubšovom podaní sme nedokázali otočiť a prehrali sme vyhratý set. Nehovorím, že to bol zlom v celom zápase, ale poznačil to náš výkon v ďalších setoch. Mali sme neporiadok na ihrisku a keď sme v medzihre mali situácie riešiť s chladnejšou hlavou, tak sme si zbytočne vytvárali ťažké pozície v protiútoku, v ktorom sme boli málo úspešní. Verím, že doma podáme lepšie výkony, uvidíme ako na tom bude Rajduga. Doma sme silnejší a verím že využijeme domáce prostredie.“

Zostávajúci program finále play-off extraligy volejbalistov 2015/2016:
Piaty zápas – štvrtok 5. mája: VK MIRAD PU Prešov – VK Bystrina SPU Nitra (17.00)
Šiesty zápas – nedeľa 8. mája: VK Bystrina SPU Nitra – VK MIRAD PU Prešov (18.00)
Prípadný siedmy zápas – streda 11. mája: VK MIRAD PU Prešov – VK Bystrina SPU Nitra (17.00)