V Slovenskom pohári Prešovčania strieborní.

Cez víkend sa volejbalisti VK Mirad PU Prešov v Spišskej Novej Vsi zúčastnili na Final Four  10974154_340777082778059_2806441277224610566_oSlovenského pohára. Turnaj sa niesol v znamení veľkej vyrovnanosti tímov, ktorú si pohárová história nepamätá. Všetky súboje sa končili až v rozhodujúcom piatom sete. A to či už semifinálové zápasy (Spartak VKP Komárno – VK Prievidza 3:2, 19:17 v tajbrejku a ŠK Spišská Nová Ves – VK Mirad PU Prešov 2:3, 13:15 v tajbrejku) alebo vo finále Spartak VKP Komárno – VK Mirad PU Prešov 3:2, 28:26 v tajbrejku. Už sobotňajší duel so SNV bol pre Prešovčanov veľmi náročný a trval viac ako dve a pol hodiny. Šarišania nastúpili v základnej zostave s Martinom Sopkom. Aj keď nebol v optimálnej hernej forme, práve jeho prítomnosť na ihrisku a veľmi kvalitný servis, ktorým urobil v prvom sete rozhodujúci rozdiel, im pomohli vyhrať prvý set (20:25). V druhom sete prevzali iniciatívu Spišiaci. Mirad niekoľko brejbalových situácií nevyužil nedôrazným útokom a set sa rozuzľoval až vo veľmi dramatickej koncovke, ktorú domáci zakončili vo svoj prospech (32:30). Podobný priebeh mal aj tretí set, v ktorom boli od začiatku iniciatívnejší spišskí hráči. Prešovčania slabšie podávali a mali veľmi málo zásahov v obrane. V polovičke setu prišiel namiesto Sopka Juraj Drobňák, ktorý sa postupne rozohral k vynikajúcemu výkonu. V útoku mal neuveriteľnú 86%-tnú úspešnosť (z 21 útokov 18 úspešných). Tretí set sa napriek tomu opäť podaril získať domácim (25:23). Vo štvrtom sete opäť vládla veľká vyrovnanosť oboch tímov, v ktorom prešovskí hráči vyrovnávali jedno až dvojbodové vedenie, ale nakoniec set získali až po odvrátení piatich mečbalov súpera v pomere 29:31. V piatom sete sa obe družstvá držali bok po boku, a ani jedno družstvo nedovolilo súperovi odskočiť na viac ako bod. Až v závere setu za stavu 12:13 úspešným protiútokom zaúradoval Hudák, upravil tak na 12:14 a získal pre svoj tím dva mečboly. Drámu v závere piateho setu vyriešil v prospech Prešova pokazeným podaním Javorčík (13:15). „Po zápase, ktorý nás stál veľké množstvo síl, sme boli šťastní,“ vyjadril svoju radosť prešovský tréner Ľuboslav Šalata, „že napriek súperovej blízkosti k víťazstvu sme sa z postupu do finále radovali my.“

Finále pod taktovkou postranného rozhodcu.

V nedeľňajšom pohárovom finále sa stretli opäť dve vyrovnané družstvá s odlišným herným poňatím. Družstvo Komárna spoliehalo na svojich viacerých dvojmetrových hráčov a výkony opôr Horníka a Patúca, ktorí svoje družstvo ťahali najmä v útočnej fáze. Prešov naopak veľkou bojovnosťou a šikovnosťou svojich smečiarov nahrádzal výškovú prevahu súpera. V prvom sete bolo Komárno herne lepším tímom. Nepríjemným plachtiacim podaním súperovi znemožnilo úspešne útočiť, naopak komárnianski hráči sami niekoľko protiútokových príležitostí vyriešili veľmi dôrazne. Šarišania sa vrátili do hry v druhom sete, kde zlepšeným výkonom dorovnali stav na 1:1. Podobný priebeh mali aj tretí a štvrtý set, ktorým sa Komárno dostalo do vedenia 2:1 a Prešov dorovnal na 2:2. Preto rozhodnutie musel priniesť až veľmi dramatický a pre hráčov zo šarišskej metropoly nešťastný tajbrejk. Prešovskí hráči na začiatku setu nevyužili dve sľubne sa vyvíjajúce situácie po úspešných zásahoch v obrane. Naproti tomu, Patúc z Komárna získal dvojbodový rozdiel pre svoj tím podaním o pásku. Napokon si hráči z Komárna vybudovali až trojbodový náskok, ktorý im súper zmazal až v koncovke setu (13:13). Rozpútal sa nervy drásajúci súboj o každú loptu. Prešovčania mali celkovo päť mečbalov, ale len v jednom sa dostali k protiútoku. Komárno využilo deviaty mečbal, keď predtým im Šarišania úspešným blokom zmarili dve príležitosti na ukončenie zápasu. „Za stavu 23:24 v náš prospech pri piatom mečbale sme po úspešnom treťom bloku zablokovali Horníka na zem,“ vysvetľoval sporný koniec zápasu prešovský kormidelník Ľuboslav Šalata. „V tej chvíli sme sa už cítili víťazmi, v našom tíme nastala erupcia radosti a hráči Komárna odchádzali smutní a porazení odzdraviť. Postranný rozhodca ich však dodatočným rozhodnutím o dotyku bloku siete vrátil do hry a nechal pokračovať v zápase.“ Hráči VKP túto príležitosť využili a v sete zvíťazili 28:26. Slovenský pohár teda patrí Komárnu, Mirad sa musel spokojiť so striebrom. „Naši hráči dodnes pociťujú obrovskú krivdu, lebo už sa cítili byť víťazmi Slovenského pohára,“ dodal tréner Šalata. „Táto radosť im bola odopretá nekorektným rozhodnutím postranného rozhodcu.“

10462461_957877590910565_2470778757419860282_n

Prešovčania v lige pokračujú s Myjavou

VK Mirad PU Prešov v sobotu nastúpi v zápase s TJ Spartak Myjavy, ktorým sa vracia do ligovej súťaže. Prešovčanov čaká päť zostávajúcich zápasov, ktorými chcú uhájiť prvú pozíciu pred vstupom do play-off. „Aj keď sklamanie z účinkovania v Slovenskom pohári naďalej pretrváva,“ povedal prešovský kouč, „je potrebné sa skoncentrovať na najbližší duel, ktorý je veľmi dôležitý pre ďalšiu hernú pohodu a sebadôveru tímu. Verím, že hráči sa na tento duel dobre skoncentrujú a najlepšou možnou odpoveďou na udalosti posledných dní bude víťazstvo. Videli sme herný progres a vzostup formy hráčov Myjavy v pohárovom zápase so Spišiakmi, preto je neradno ich podceniť. Pre úspech je potrebné podať opäť vynikajúci výkon.“

Predohrávka 8. kola vo štvrtok na DOD Prešovskej univerzity

Z dôvodu tv prenosu na slovaksport.tv sa duel VK Mirad PU Prešov – COP Trenčín bude konať v hale Prešovskej univerzity už vo štvrtok 12.2. o 18-tej hodine. Toto športové zápolenie môžu diváci brať aj ako netradičné vyvrcholenie Dňa otvorených dverí Prešovskej univerzity, ktorý sa práve v deň zápasu uskutoční na pôde univerzity. Počas tohto dňa budú mať návštevníci možnosť prejsť sa „Univerzitným mestečkom“ a vidieť prezentácie samostatných stánkov jednotlivých fakúlt a pracovísk PU v Prešove a zúčastniť sa diskusie „Na slovíčko pán rektor“ s rektorom PU v Prešove prof. RNDr. Reném Matlovičom, PhD. Nebude chýbať ani živé vysielanie študentskej televízie TV Mediálka a internátneho Rádia PaF. Návštevníkov bude sprevádzať hudba, spev, folklór a divadlo v podobe umeleckých súborov PU v Prešove.