V prvom zápase play-off sme ťahali za kratší koniec

Prievidza, Košice, Komárno a Svidník odštartovali úspešne play off Edymax extraligy. Košičania si poradili s Nitrou 3:1, keď otočili z 0:1, po rovnako priebehu vyhral aj Svidník nad Myjavou a Komárno zdolali takisto v štyroch setoch Prešov. Štvrťfinálové série pokračujú v stredu 4. marca vo Zvolene, v Nitre, v Prešove a v Myjave.

Komárno v súboji s Prešovom začalo dobre a prvý set vyhralo hladko 25:17. Po treťom ese kapitána Prešova Martina Sopka st. viedol Prešov v druhom sete 19:16. Domáci síce otočili na 23:22, ale posledné tri body patrili Šarišanom a hostia vyrovnali. Ďalšie dva sety však boli v réžii Komárna (16, 17), ktoré potvrdilo rolu favorita a ujalo sa v sérii vedenia 1:0. Univerzál Jakub Petráš zaznamenal 22 bodov, z toho dal 4 esá a jeden blok, Peter Kašper sa blysol šiestimi blokmi, štyri si pripísal Ján Tarabus. Na strane Prešova bodoval najviac Mateusz Šniežek (21 bodov, 1 eso, 2 bloky).

VK SPARTAK UJS KOMÁRNO (3.) – VK MIRAD PU PREŠOV (6.) 3:1 (17, -23, 16, 17) – stav série 1:0
Rozhodovali: Schimpl a Moravčík, 350 divákov.

Komárno: M. Kubš 13, Tarabus 11, Zaťko 2, Ogurčák 14, Kašper 15, J. Petráš 22, libero Turis (Jalovecký 0, Rak 1). Tréner: R. Pělucha.
Prešov: Oleárnik 1, Ščerba 14, Mikovčík 3, Šniežek 21, M. Sopko st. 14, Faron 1, libero T. Lampart (Hudák 5, Velička 0, Rajduga 1). Tréner: E: Digaňa.

MVP: Ján Tarabus (Komárno)

Komárno malo veľmi zlý vstup do stretnutia a prehrávalo už 1:5. Včas sa však spamätalo a rýchlo vyrovnalo na 6:6. Za stavu 8:8 išiel na podanie Petráš a pri jeho podaní sa domácim podaril rozhodujúci únik. Za stavu 14:8 už jeho tím pohodlne kráčal vpred k zisku prvého setu. Prvý set bol najmä o podaní oboch mužstiev a taktiež o úspešných blokoch Komárna, kde konečný výsledok setu ukazuje rozdiel v týchto činnostiach.

Ani druhý set nezachytil Komárno v pohode. Prešov viedol 10:5, ale domáci sa dostali opäť do hry pri priebežnom výsledku 10:11 v jeho neprospech. Prešov však ukázal svoju silu v ďalšom priebehu, kedy ho ani takýto vývoj nepoložil. Opäť sa dostali do trojbodového vedenia, ktoré si udržovali až do stavu 18:20 z domáceho pohľadu. Komárno však otočil o na 21:20 a viedlo aj 23:22, no napokon sa po troch blokoch Prešova zo zisku setu tešili hostia a vyrovnali stav.

Domáci nenechali nič na náhodu a tretí set začali lepšie oni. Viedli 5:1 a aj 9:2, čím poslali súperovi jasný odkaz o tom, kto bude pánom na palubovke v ďalšom priebehu. Komárno viedlo už 15:6, ale nezlomní hostia bojovali o každú loptu. Stav sa upravil na 16:11, ale dôležitými bodmi už domáci drámu v sete nepripustili. Jasným víťazstvom v treťom sete poslali „loptu“ na stranu hostí, aby odpovedali na tento priebeh.

Zverenci Robina Pěluchu však boli zahriaty na tú správnu zápasovú teplotu. Viedli totiž 6:2 a aj 10:3, až potom sa dostali k slovu aj Prešovčania. Upravovali síce na 15:12, ale to bolo z ich strany všetko, pretože druhá polovica setu už bola v réžii domáceho kolektívu, ktorý aj v tomto sete bez väčších problémov a bez pripustenia drámy ulovili celkové víťazstvo, čím sa ujali vedenia v tejto play-off sérii.

Robin Pělucha, tréner Komárna: „Bol to ťažký zápas, začíname prakticky od nuly, prvý zápas play-off je vždy náročný. Bola badateľná nervozita z oboch strán. V prvom aj v druhom sete sme nezachytili úvody setov, v prvom sme to zvládli, v tom druhom to bol o už horšie, tá strata sa nám vypomstila. Aj keď súper prišiel zďaleka, bol odhodlaný. za žiadneho stavu sa nevzdával, majú dobré družstvo a skúsených hráčov. Každý bod bol vybojovaný, bolo to náročné, ale našťastie sme to zvládli, prvý krok máme úspešne za sebou.“

Erik Digaňa, tréner Prešova: „Bol to prvý zápas play-off, myslím si, že Komárno nás dobre zatlačilo najmä servisom, kde bol hlavný rozdiel medzi nami a nimi. V druhom sete sme sa s tým vysporiadali, ale dnes to bolo o prihrávke, kde nás to zužovalo naše možnosti. Verím, že sa tu v Komárne opäť v nedeľu uvidíme, pretože v domácom prostredí sme silnejší na servise i na prihrávke, poznáme, kde sa upratuje a kde nie. Takže sa teším na stredajší zápas a dúfam, že cez víkend sa opäť vydáme na dlhú cestu do Komárna.“

Zdroj: svf.sk

Druhý zápas je na programe v stredu (4.3.2020) o 19:00 hod. v Prešove. Srdečne pozývame fandiť! V prípade rovnosti víťazstiev sa rozhodujúci zápas odohrá v nedeľu (8.3.2020) o 18:00 hod. v Komárne.