Starší žiaci na Jarmočnom turnaji v Starej Ľubovni so „zemiakovým“ umiestnením

V sobotu (30.9. 2017) cestovali naši starší žiaci s trénerom Tomášom Lampartom do krásneho severovýchodného mesta Stará Ľubovňa, v ktorom sa uskutočnil 1. ročník Jarmočného turnaja vo volejbale. Okrem tradičného obsadenia žiackych turnajov, v ktorých sa už pravidelne stretávame s družstvami zo Svidníka a Starej Ľubovne, ktoré malo v hre Áčkový a Béčkový kolektív, tentoraz dorazili aj zahraničné žiacke združenia. Organizátori a diváci sa tešili účasti poľských chlapcov z mesta Bobowa a tiež srbských mladíkov z Báčskeho Petrovca.

Báčsky Petrovec sa nachádza v severnej časti Srbska a okrem partnerstva s mestom Stará Ľubovňa je v našich končinách známa vysokou populáciou slovenských obyvateľov v tejto lokalite Balkánu. Slováci tvoria až 82,4% obyvateľov (sčítanie z roku 2002, 5549 obyvateľov Slovákov).

Turnaj rozdelil účastníkov do dvoch skupín s označením A a B. Naši chlapci sa v skupine A, ktorá odohrala svoje zápasy v Mestskej športovej hale stretli s družstvami Starej Ľubovne A a poľskej Bobowej. Skupinu B tvoril Béčkový tím Ľubovne, Svidníčania a žiaci zo srbského Báčskeho Petrovca. Druhá skupina odohrala svoje vzájomné zápasy v telocvični Základnej školy na ulici Komenského.

Naši chlapci vstúpili do turnaja nekoncentrovaným výkonom a prehrou proti domácej Starej Ľubovni A 2:0. Volejbalovú chuť si prinavrátili hneď nasledujúcim zápasom proti poľským žiakom z Bobowej, kde z nich opadla prvotná tréma a zápas vyhrali 2:0.

Do popoludňajšieho semifinále nastúpili naši chalani z druhého miesta skupiny A. Štandardný systém turnaja im prisúdil víťaza skupiny B, ktorým sa stali Svidničania.  Zápas sa začal a proti favoritovi predvádzali naši starší žiaci veľmi pekný volejbal. Škoda koncovky, kde súper pekným útokom získal set vo svoj prospech.  V druhom sete, v ktorom určite zohrala rolu aj psychická nevýhoda po strate setu, sa už na našej strane kopilo veľa chýb, a tak prišla prehra s konečným výsledkom 0:2.

Neúspech v semifinále znamenal súboj o bronz, v ktorom našich žiakov čakal tím Starej Ľubovne A. Domácich v semifinále porazili Srbi. Áčkovej Ľubovni sme mali čo oplácať po prehre v skupine. Prvotný entuziazmus z odplaty mal však v konečnom dôsledku podobu opakovania semifinálového zápasu. Po tesnej prehre prvého setu sa už chlapci nevedeli naštartovať najmä psychicky a logickým vyvrcholením tohto bloku bola prehra 0:2 a konečné neslávne „zemiakové“ umiestnenie.

Súpiska: L. Brilla, J.Brilla, T. Čorej, T. Porianda, S. Šuťak, P. Goliaš, M. Klimko, K. Pasečiak

Hodnotenie trénera Tomáša Lamparta: „Na výborne obsadenom turnaji chlapci odohrali ťažké zápasy. So súpermi sa pasovali statočne, ale niekedy to nestačí. Skončili sme na nepopulárnom 4. mieste. Mrzí ma hlavne semifinálový zápas proti Svidníku, v ktorom, ak by sme vyhrali prvý set, tak verím, že by sa to pre nás vyvíjalo úplne iným smerom. Musíme ešte pracovať na psychickej odolnosti chlapcov. Volejbal je hra, v ktorej sa musia vedieť nakopnúť aj v prípadne nepriaznivého skóre.“