SP

VK MIRAD PU Prešov 3 : 2 ŠK Chemes Spišská Nová Ves

(20, -30, -23, 29, 13)

20706_613951628736572_3438576187653624671_n

Chemes viedol v repríze minuloročného finále 8:5, ale potom Prešov pri servise Červeňa otočil na 10:8. Domáci volejbalisti zlepšili obrancu, pritlačili na sevise a na druhom technickom timoute viedli po Mlynarčíkovom ese 16:14. Rovnakou mincou však odpovedal uzdravený Sopko, ktorý sa vrátil do zostavy a svojou silnou zbraňou, servisom dostal Šarišanov do vedenia 19:16. Prešov vyhral prvý set 25:20.

Chemes mal výborný vstup do druhého dejstva, keď vyhrával 8:3. Potom Sopko dvomi esami v rade priblížil Prešov na dostrel – 7:9. Chemesáci viedli neskôr už 16:12, ale Prešov perfektne bránil na sieti aj v poli a Lux vyrovnal na 17:17. V koncovke sa Prešov po dlhej výmene dostal do vedenia 22:21, ale Chemes rýchlo naklonil misky váh opäť na svoju stranu a zásluhou Kašpera mal prvý setbal – 24:23. Hudák ho z „pipu“ odvrátil, potom mal šancu ukončiť set Mlynarčík, ale jeho diagonálny úder skončil v aute. Dramatická koncovka pokračovala. Chemes prihral ťažký servis Sopka a skúsený Krnič ulial – 27:26 pre Chemes. Potom piaty setbal odvrátil Hudák a Lux priniesol Prešovu prvý setbal – 29:28. Tréner Vlkolinský zobral timeout. Javorčík z kolíka úspešný – 29:29. Potom prišla paráda nahrávača Feňa a Lux útočil bez bloku, Mlynarčík vytĺkol – 30:30. Diváci sa bavili. Dlhá výmena, Mlynarčík o Sopkove ruky do autu a 31:30 pre Chemes. V závere dobre podal Mlynarčík, Lux dal aut a Chemes vyhral dramatický druhý set 32:30.

Volejbalová bitka dvoch vyspelých tímov pokračovala. V treťom sete viedol Prešov 8:6, ale Chemes zásluhou Jakubova otočil na 10:9. Medzitým nahradil Sopka na smeči Drobňák. Pekne zaplnená hala v Spišskej Novej Vsi sledovala kvalitný volejbal zásluhou oboch tímov a po útoku dobre hrajúceho Luxa vyhrávali zverenci trénera Ľuba Šalatu 14:12. Chemes sa však pri dobrom servise Javorčíka dostal do vedenia 18:15 a za tohto vážneho stavu siahol kouč Prešovčanov k timeoutu. Po bloku Bališina viedli domáci 22:19 a blížili sa k víťazstvu v dôležitom sete. V koncovke viedol Chemes 24:21, ale Mlynarčík pokazil servis a pustil k slovu žolíka Sopka, ktorý esom zmazal aj druhý setbal domácich – 23:24 a time pre Chemes. Druhý servis Sopka však skončil za čiarou a Chemes sa dostal do vedenia 2:1.

Do štvrtého dejstva nastúpil Prešov stále bez Sopka. Šarišania viedli 8:6, ale potom sa šikovnou ulievkou a následne blokom predviedol Javorčík a bolo 11:9 pre Chemes. Prešov po bloku Červeňa viedol 14:12 a neskôr zásluhou bloku Feňa 19:16. Emócie poriadne bičovali aj trénermi, rozhodca Hodoň v tomto sete ukázal obom žlté karty. Diváci sa rozhodne nenudili. Po druhom úspešnom útoku z doskoku v podaní Drobňáka bolo 20:17 a rysoval sa druhý tajbrejk v mužskom semifinále. Ten priblížil striedajúci Faron – 21:18. Mlynarčík však esom znížil na 20:21 a prišla ďalšia dramatická koncovka. Chemes vyrovnal na 22:22. Za stavu 23:22 prišiel na servis z lavičky Sopko, ale pokazil. Predchádzala tomu sporná situácia a chyba rozhodcov, po ktorej sa lopta opakovala. Na druhej strane pokazil servis Pavelka a Prešov mal setbal – 24:23. Pokazil aj Drobňák – 24:24. Potom sa útokom po čiare pomýlil Lux a Chemes mal mečbal – 25:24. Hudák ho aj so šťastím odvrátil. Chemes nevyužil ďalšie dva mečbaly a potom sa k setbalu po bloku Farona dostal Prešov. Napokon vyhrali prešovskí volejbalisti ďalší dramatický set 31:29 a duel musel rozhodnúť tajbrejk.

Do piateho setu vstúpil lepšie Chemes a viedol 4:2. Lux blokom vyrovnal. Strany sa točili za stavu 8:7 pre Chemes. V druhej polovici tajbrejku sa Prešov po aute Jakubova dostal do vedenia 10:8. Domáci volejbalisti zabojovali a Javorčík z kontry vyrovnal na 11:11. V koncovke ubránili Prešovčania útok Chemesu a Drobňák vybojoval prvý mečbal – 14:12. Kašper ho stredom odvrátil a dal tímu nádej. Prešov napokon vyhral vo fantastickom zápase 15:13 a druhýkrát po sebe postúpil do finále SP.

Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: „Oba zápasy ukázali, že sa na Final Four stretli veľmi vyrovnané družstvá, čo dokazuje, že sa rozhodovalo v tajbrejkoch. Nastupovali sme so zámerom zaradiť do zostavy Martina Sopka. V prvom sete nám to vyšlo, aj keď nebol v ideálnej herne pohode, ale na servise ukázal svoje majstrovstvo a potiahol šnúru bodov, ktorá znamenala, že sme si vytvorili náskok a vyhrali set. Postupne prebral iniciatívu súper, ktorý bol v druhom sete dôraznejší, my sme nevyužili niekoľko protiútokov. Začali sme opatrnejšie servovať a treba priznať, že Chemes mal bližšie k víťazstvu. V štvrtom sete mal niekoľko mečbalov, ale odvrátili sme ich a dostali sme zápas do tajbrejku. V piatom sete sme mali trochu viac šťastia a pevnejšie nervy. Víťazstvo pre nás veľa znamená, pretože po dvoch prehrách v lige sme sa museli chytiť a verím, že zajtra výkon nielen zopakujeme, ale ešte zlepšíme.“

Peter Kašper, blokár Chemesu: „Prehra nás veľmi mrzí, pretože sme bojovali a snažili sa… Myslím, že to bol výborný zápas, diváci sa museli baviť. Boli tam krásne momenty a myslím, že keď takýchto zápasov bude viac, tak liga pôjde hore. V niektorých momentoch to malo európske parametre. V oboch tímoch je viacero reprezentantov, dobrých mladých hráčov a ten dnešný zápas mal naozaj kvalitu. Mrzia ma rozhodnutia rozhodcov v treťom sete, nerád kydám na rozhodcov, ale dnes urobili tri vážne chyby…. Nechcem viac k tomu povedať, ale som z toho sklamaný.“