SME VO FINÁLE :)

O zlato sa pobijú Prešov a Nitra

Do finále play off extraligy mužov sa prebojovali VK MIRAD PU Prešov a VK Bystrina SPU Nitra. Obhajca titulu a víťaz Slovenského pohára 2016 vyradil v semifinále minuloročného finalistu Spartak UJS VKP Komárno 3:0 na zápasy a Nitra tiež v troch zápasoch zdolala VK KDS Šport Košice. Finálová séria na štyri víťazné zápasy sa začína 23. apríla v Prešove. Komárno a Košice budú hrať o bronz.

Prešov a Nitra sa pred vyše mesiacom stretli aj vo finále Slovenského pohára v nitrianskej hale na Klokočine, kde „Šarišania“ otočili duel z 0:2 na 3:2 a po 11 rokoch získali Slovenský pohár. Zverenci trénera Ľuboslava Šalatu majú vo finálovej sérii pred sebou výzvu získať tretí titul po rokoch 2005 a 2015. Keď sa im to podarí, stanú sa prvým tímom od roku 2003, ktorý titul obháji. Naposledy sa to podarilo Púchovu.

Nitra sa v bojoch o zlato predstaví prvýkrát v histórii. Najlepšie umiestnenie dosiahol klub spod Zobora v rokoch 2009 a 2010, keď skončil na 4. mieste. Už teraz je teda isté, že si Nitrania prvýkrát zavesia na krk extraligové medaily.

Extraliga mužov – play off, semifinále – tretie zápasy:
VK Mirad PU Prešov – Spartak UJS VKP Komárno 3:0 (21, 23, 21)
79 minút, rozhodovali: Höger, Servický
/konečný stav série: 3:0, do finále postúpil Prešov/
Prešov: Halaj 1, M. Sopko st. 12, Macko 12, Rajduga 13, Drobňák 10, Červeň 4, libero T. Lampart. Tréner: Ľ. Šalata.
Komárno: Pělucha 7, Hollý 2, Hrušík 8, Tarabus 6, Rehák 13, Kišš 5, libero T. Patúc (Horník 3, Demčák 0). Tréner: D. Oravec.

Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: „Aj napriek tomu, že výsledok vyzerá zdanlivo hladko bol to náročný zápas. Súper na nás vyrukoval s kvalitným podaním a my sme sa spočiatku trápili na prihrávke, preto sme v prvom sete prehrávali o 2 body. V koncovke v rozhodujúcich momentoch sme uspeli dvoma úspešnými blokmi. Druhý set sme začali lepšie, ale súper si v druhej pasáži vybudoval vedenie až 16:11 a 21:17, ktoré sme pri Sopkovom podaní a dobrými blokmi dokázali v koncovke zvrátiť a vyhrali sme zdanlivo stratený set. Tretí set sa niesol v našej réžii, kde sme udržiavali 4-5 bodové vedenie, súper sa nevzdával a dokázal znížiť stav až na 21:20, ale koncovka opäť patrila nám. Sme radi, že sme postúpili do finále v najkratšom možnom čase a môžme sa chystať na finále.“

Daniel Oravec, tréner Komárna: „Dnes môžem byť spokojný iba s hrou v prvých dvoch setoch do 20, potom sa ukázali rozdiely v stabilite podania a príjmu. Gratulujem súperovi k postupu do finále.“

VK Bystrina SPU Nitra – VK KDS Šport Košice 3:1 (-24, 19, 15, 19)
106 minút, rozhodovali: Schimpl, Viktoríni-Lisá
/konečný stav série 3:0, do finále postúpila Nitra/
Nitra: Zaťko 4, Kubš 17, Ludha 7, Szarek 19, Malina 10, Kašper 6, liberá Turis a Hláčik (Porubský 0, J. Hukel 0, Sťahuliak 0). Tréner: M. Kardoš.
Košice: Kasperkevič 1, Jakubov 8, Bališin 6, Sarnecki 18, Javorčík 17, Kríž 5, liberá Haky a Barlík (Hudák 1, Maroš Sopko 0). Tréner: R. Vlkolinský.

Marek Kardoš, tréner Nitry: „Do tohto klubu ma zavolali, aby som dosiahol úspech. Avšak úprimne musím povedať, že som nečakal, že hneď v prvej sezóne postúpime do finále, ale skôr som myslel, že budeme hrať o 3. miesto, keďže väčšina hráčov v minulých sezónach bojovala o nižšie priečky. Som rád, že sa nám podarilo tím zceliť a družstvo som hrdý. Proti Prešovu musíme hrať na 110 percent, pretože oni dokážu otočiť aj stav 0:2 a 10:23. Sú veľmi zohratí a nerobia chyby. Čaká nás ťažký boj.“

Richard Vlkolinský, tréner Košíc: Čo dodať? Nitra vyhrala semifinále na tri zápasy. Myslím, že sme takmer v celom zápase ťahali za kratší koniec. Súperovi gratulujem k postupu do finále.“