O majstrovi sa rozhodne v siedmom zápase!

Meno nového majstra slovenskej extraligy v sezóne 2015-16 sa dozvieme až v stredu. Volejbalisti obhajcu titulu VK MIRAD PU Prešov vyhrali vo fantastickom, napínavom a emotívnom zápase pred 1400 divákmi nad domácim VK Bystrina SPU Nitra 3:2 a vynútili si rozhodujúci siedmy zápas. Ten sa uskuoční v stredu o 17:00 v Prešove.

6. zápas finále extraligy mužov:
VK Bystrina SPU Nitra – VK MIRAD PU Prešov 2:3 (23, -20, 16, -23, -11) – stav série 3:3

Zápas trval: 136  minút. Rozhodovali: Hodoň a Daruľa, 1400 divákov.
Nitra: Kašper 12, Zaťko 3, Kubš 11, Ludha 14, Szarek 30, Malina 10, libero Turis (Porubský 0, J. Hukel 1, Sťahuliak 0). Tréner: M. Kardoš.
Prešov: Drobňák 8, Červeň 18, Halaj 2, M. Sopko st. 20, Mikovčík 13, Rajduga 15, libero T. Lampart (Hudák 1, Peleščák 0). Tréner: Ľ. Šalata.

Hostia vstúpili do zápasu lepšie a po pekných akciách mladého Mikovčíka sa dostali do vedenia 6:3. Hralo sa vo výbornej atmosfére v takmer zaplnenej hale na Klokočine. Pri Sopkovom servise dostal Prešov domácich pod tlak a po bloku Rajdugu viedol už 9:4. Na technickom timeote viedol Prešov 12:6. Nitra pri podaní Kašpera znížila na 9:12 a kouč hostí si vypýtal time. Prešov však bol v laufe a postupne sa dostal do vedenia 16:10. Lenže domáci po sérii bodov pri servise Kubša zmazali manko na jeden bod – 15:16. Nitra ožila a po netradičnom útoku nahrávača Zaťka vyrovnala na 18:18. Do koncovky išli s miernym náskokom Šarišania – Červeň stredom 21:19. Nitra však skvelým spôsobom ubránila útoky Prešova, bodovala z kontier a po Szarekovom presnom útoku viedla 24:22. Prvý setbal odvrátil Drobňák. V neuveriteľnom finiši napokon získala Nitra po skvelej výmene bod a prvý set vyhrala 25:23.

Prešov viedol v úvode druhého setu 4:1 a 5:2. Malina esom znížil na 5:6, ale onedlho predviedol pekný skrátený servis Rajduga a nachytal domácich na príjme – 9:5 pre Prešov. Na technickom timeoute bolo 12:8 pre hostí. Prešov mal v tejto fáze navrch a po Sopkovom útoku viedol už 14:8. Nitra po dvoch blokoch a ese Ludhu znížila na 11:14. Nitra po dlhej a krásnej výmene mohla znížiť na 15:16, ale Szarek ihrisko netrafil a Prešov viedol 17:15. Následne bodoval stredom Červeň a bolo 18:15 pre hostí. Prešov pri Rajdugovom servise zatlačil a po bloku Červeňa bolo už 20:14. Záver Prešov zvládol a v sérii vyhral set po dvoch týždňoch, keď predchádzajúcich 10 prehral – 20:25.

Tretí set začala lepšie Nitra a po útoku Kašpera viedla 8:4. Drobňáka vystriedal Hudák. Na technickom timeoute bolo 12:8 pre domáci tím. Prešov pri servise Červeňa znížil na 11:13. Nitra však zatlačila servisom Zaťka, následne dobre bránila a po bloku Szareka viedla 17:11. Prešov sa nevzdával a po dvoch blokoch Mikovčíka znížil na 14:17. Potom však vytiahol nepríjemnú plachtu Kubš a Nitra si vypracovala vedenie 21:14. Záver setu mali domáci pod kontrolou a tvrdým útokom ho ukončil Kašper – 25:16.

Prešov sa nevzdával a po sérii fantastických zákrokov v poli sa dostal do vedenia 7:4 v štvrtom sete. Zápas dvíhal divákov zo sedadiel, hralo sa v elektrizujúcej atmosfére. Po spornej lopte, po ktorej sa Prešov dostal do vedenia 8:6 sa na sieti iskrilo a padli aj žlté karty. Zápas mal náboj a emócie. Nitra po ese Szareka vyrovnala na 8:8. Nitra sa potom dostala do vedenia 16:13, ale bojovný Prešov vyrovnal na 16:16 a bitka o titul pokračovala. Po bloku Červeňa sa hostia dokonca dostali do vedenia 18:17. Prešov ožil a Rajduga z ťažkej pozície dostal svoj tím do vedenia 20:18. Po ďalšom iskrení na sieti dostali červenú kartu Szarek a Sopko a skóre sa upravilo na 22:19 pre hostí. Nitra po zlom príjme hostí znížila na 21:22. Prešov dramatický záver setu zvládol, druhý setbal premenil Červeň a hostia vyhral 25:23. O víťazovi musel rozhodnúť tajbrejk!

V piatom sete začal lepšie Prešov a po dlhej výmene sa dostal do vedenia 4:2 a neskôr po ese Mikovčíka vyhrávali hostia už 6:3. Nitra po ese Kašpera vyrovnala na 6:6, zápas gradoval. Strany sa točili za stavu 8:7 pre hostí. Potom dal eso Červeň a dostal Prešov do vedenia 10:8. Záver zápasu hostia zvládli, tajkbrejk vyhrali 15:11 a vynútili si siedmy zápas.

Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: „Potvrdila sa stará pravda, že posledný krok býva najťažší a ten pre Nitru aj ťažký bol. Nastúpili sme mimoriadne motivovane a húževnate a napriek tomu, že sme prehrali prvý set po premrhanom náskoku, chlapci to nezabalili a nepadli na duchu ako v predchádzajúcich zápasoch. Zabojovali sme, vedeli sme, že už ďalšiu šancu nemáme. Štvrtý set bol mimoriadne ťažký, pretože sme prehrávali o tri body, ale strhli sme vedenie na svoju stranu a v tajbrejku sme si verili. Pod tlakom boli domáci a my sme sa dostali na koňa. Tešíme sa na siedmy zápas, doma si budeme veriť.“

Marek Kardoš, tréner Nitry: „Sme sklamaní z výsledku, ale Prešov potvrdil, že sa bude biť do poslednej lopty. Riskovali na servise, my sme to ustáli, ale hrali sme veľmi netakticky. Urobili sme o veľa viac chýb, neboli sme trpezliví a takto sa nedá hrať s takým špičkovým tímom ako Prešov. Je to remíza, v siedmom zápase bude tlak na oboch stranách. Je to krásna série, 3:3 je úplná paráda a uvidíme čo sa stane v Prešove. Ak budeme mentálne pripravení, tak máme na to, aby sme rozhodujúci zápas vyhrali.“