Nitra vedie v sérii 3:2 Macko skončil s otvorenou zlomeninou :(

Volejbalisti VK Bystrina SPU Nitra sú krok od zisku majstrovského titulu. V piatom zápase finálovej série vyhrali zverenci Mareka Kardoša v Prešove nad zraneniami zdecimovaným tímom VK MIRAD PU 3:0 a otočili priebeh série z 0:2 na 3:2. Šiesty zápas série na štyri víťazstvá je na programe v nedeľu o 18:00 v nitrianskej hale na Klokočine.

5. zápas finále extraligy mužov (na 4 víťazstvá)
VK MIRAD PU Prešov – VK Bystrina SPU Nitra 0:3 (-21, -23, -22) – stav série 2:3
Zápas trval: 90 minút, rozhodovali: I. Porvazník a J. Mokrý, 800 divákov.
Prešov: Červeň 3, Halaj 0, Hudák 1, Macko 4, M. Sopko st. 10, Drobňák 5, libero T. Lampart (Rajduga 18, Peleščák 0, Mikovčík 6). Tréner: Ľ. Šalata.
Nitra: Zaťko 3, Kubš 16, Ludha 6, Szarek 12, Malina 9, Kašper 2, libero Turis (J. Hukel 0, Porubský 0). Tréner: M. Kardoš.

Prešov nastúpil bez Rajdugu, ale so staronovou posilou Hudákom, ktorý sa vrátil z hosťovania z Košíc a išiel na smeč. Sopko podobne ako vo štvrtom zápase nastúpil na poste univerzála. Úvod zápasu bol vyrovnaný, prvý brejk v zápase si vybojovali hostia až po kontre Kubša a bloku Zaťka – 11:14. Po Malinovom ese viedla Nitra už 16:11. Nitra sa dostala do vedenia 20:13 a na ihrisko prišiel Rajduga za Hudáka. Po Kubšovom ese viedla Nitra 22:14, ale rovnakou mincou odpovedal Rajduga a znížil na 18:22. Domáci mali šancu znížiť na 20:22, ale Drobňák dlhú akciu zakončil do autu – 19:23. Záver setu Nitra zvládla a vyhrala 25:21.

Od druhého dejstva nastúpil na „účku“ Rajduga a Sopko sa vrátil na svoj post smečiara. Po vyrovnanom úvode sa ako prvá dostala do mierneho náskoku Nitra a po Ludhovom bloku viedla 13:10. Hostia pôsobili lepším dojmom a po dvoch Kubšových útokoch z ťažkej pozície viedla už 16:12. Domáci sa potom vďaka Rajdugovi dostali na dostrel a znížili na 15:16. Nitra si opäť vypracovala trojbodové vedenie, ale domáci sa nechceli zmieriť s prehrou v druhom sete a po dlhej výmene Macko znížil. V ďalšej výmene získal Macko po bloku vyrovnávajúci bod, ale pri akcii na sieti si zranil palec a musel striedať. Ďalšia pohroma pre Prešov. Na ihrisko prišiel mladý blokár Mikovčík. Nabudení domáci sa dokonca dostali do vedenia 19:18 a rysovala sa dramatická koncovka. Prvý setbal si vybojovala Nitra po vynikajúcej nahrávke Zaťka a útoku Szareka a set napokon ukončil výborne hrajúci Kubš – 23:25. Nitra vyhrala ôsmy set vo finálovej sérii za sebou.

Nitra bola v laufe a do tretieho setu vstúpila raketovo – 5:0. Macko sa už na palubovke neobjavil a tak Prešov prišiel pre zranenie o ďalšiu oporu. Na technickom timeoute viedli hostia 12:7 a smerovali za tretím finálovým víťazstvom. Komfortný náskok si Kardošovci udržiavali a po Zaťkovej ulievke viedli 18:13. Potom znížil Mikovčík na 15:18 a hosťujúca lavička reagovala timeoutom. Domáci sa dostali do hry pri Sopkovom servise a znížil na rozdiel jedného bodu – 19:20. Nitra si už nenechala zobrať náskok, tretí set vyhrala 25:22 a v sérii otočila z 0:2 na 3:2.

Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: „Našim zámerom bolo pritlačiť na podaní aj za cenu vysokého rizika, čo sa nám v priebehu zápasu darilo len čiastočne. Nitra vynikajúco prihrávala a my sme mali problém ubrániť na sieti spoľahlivo útočiacich hráčov súpera. V prvom sete si Nitra v strednej pasáži setu vybudovala 5-bodvý náskok, ktorý sa nám napriek enormnej snahe nepodarilo zmazať. Druhý set mal podobný priebeh, keď opäť stredná pasáž vyznela v prospech Nitry, ktorá si vybudovala 4-bodový náskok. My sme koncovku dokázali zdramatizovať, ale nevyužili sme 2 situácie v protiútoku a súper si set ustrážil. V treťom sete sme sa snažili so zápasom ešte niečo spraviť, ale výborná hra v obrane (na bloku a následne v poli) hráčov Nitry nám to nedovolila. Opäť sme prišli o ďalšieho hráča, keď v koncovke druhého setu z hry odstúpil Ľuboš Macko kvôli otvorenej zlomenine palca. Ta smola ako keby sa nám lepila na päty v najmenej vhodnej fáze sezóny. Určite nepocestujeme do Nitry v porazeneckej nálade, ale budeme bojovať do poslednej lopty.“

Marek Kardoš, tréner Nitry: „Znova sa to odohralo medzi príjmom podania. My sme dokázali Prešov odprihrávať potom sme už nemali problémy s prvou akciou. Veľmi sme prvé dva sety čítali nahrávača a z toho sme boli vždy o 2-3 body dopredu a Prešov musel celý čas doťahovať a riskovať. Až na poslednú pasáž v 3. sete som s hrou spokojný.“