Napínavý zápas v Nitre napokon neúspešný, v prvom sete 80 bodov

Volejbalisti nitrianskeho VKP-SPU, úradujúceho vicemajstra, vo štvrtok na domácej palubovke vybojovali prvé víťazstvo v novej sezóne Edymax extraligy 2018/2019Nitrania si v dohrávke 2. kola a aj vo formáte Zápas mesiaca na SVF TV poradili 3:1 (39, 21, -24, 16) s hráčmi VK MIRAD PU Prešov a zlepšili si náladu po prehre 2:3 v úvodnom kole na pôde TJ Spartak MyjavaPrešov nenadviazal na vstupný domáci triumf 3:2 nad TJ Slávia Svidník

Prvý set sa skončil málo vídaným skóre – Nitrania po veľkej dráme zvíťazili 41:39. Prešov v tejto časti viedol 19:15 a aj 24:22, domáci však zmazali manko. Hostia celkovo mali k dispozícii šesť setbalov, domáci zužitkovali dvanástu príležitosť, keď Porubský zablokoval Hudáka. Povzbudení Nitrania v druhom sete viedli 15:10, Prešovčania spravili šesťbodovú šnúru (16:15) a pred koncovkou boli vo výhode (20:18). Domáci následne pri servise Holingu otočili na 23:20 a napokon uspeli 25:21.

V tretej časti Prešov zaostával 17:18, pri podaní Hudáka sa dostal do vedenia 21:18 a o chvíľu mal dva setbaly (24:22). VKP-SPU ich odvrátil, tretí však nie (24:26), keď hostia zablokovali Bencza. Vo štvrtom sete Nitrania odskočili na 11:7 a udržiavali si náskok, záver bez problémov zvládli – mečbal premenili úspešným blokom proti kapitánovi hostí Sopkovi(25:16).

MVP stretnutia sa stal univerzál Milan Bencz, ktorý pomohol tímu 25 bodmi. Lídrom hostí bol litovský univerzál s poľskými koreňmi Jaroslav Bogdanovic (22 b.).

Edymax extraliga mužov – dohrávka 2. kola:

VKP-SPU – VK MIRAD PU Prešov 3:1 (39, 21, -24, 16)
Zápas trval 124 minút, rozhodovali: Královič a Sarka, 138 divákov

Nitra: Marinič 4, Holinga 8, Bencz 25, Malina 16, Kašper 14, Porubský 4, liberá Ochodnický a Krajčo (Gergely 0, Galandák 7). Tréner: Ľ. Šalata.
Prešov: Červeň 10, Jurko 6, M. Sopko st. 17, Mikovčík 5, Bogdanovic 22, Hudák 16, libero T. Lampart (Pavlinský 0). Tréner: E. Digaňa.

MVP: Milan Bencz (Nitra)

Ľuboslav Šalata, tréner Nitry: „V prvom sete vyzeral Prešov o dosť zohratejšie, stále viedli o tri-štyri body, my sme sa v tomto zložení trochu hľadali. Vďaka zvládnutej koncovke sme sa dostali na koňa, priebeh druhého setu sme kontrolovali. V treťom sete sa Prešovčania niekoľkými dobrými výmenami dostali do zápasu, potiahol ich líder Sopko, vyhrali ten set zaslúžene. My sme sa vrátili k zlepšenej hre vo štvrtom sete, kontrolovali sme ho, dobre sme bránili na sieti aj v poli, premieňali sme kontry a pohodlne sme zvíťazili. Myslím si, že na zápas mala výrazný vplyv koncovka prvého setu, misky váh sa tam naklonili na našu stranu. Je to pre nás veľmi cenné víťazstvo.“

Erik Digaňa, tréner Prešova: „Zápas si pozriem ešte raz. Počas prvého setu sme dodržiavali taktiku, no prišla koncovka a rozhodli sme sa niečo zmeniť. Nefunguje nám ešte celkom chémia a komunikácia pri voľných loptách a loptách, čo chytíme v poli, aj tieto momenty nás trochu ubíjali. Je to však druhý zápas, máme na čom stavať. Máme dobrý kolektív aj skúsených hráčov, no potrebujeme ešte veľa pracovať, aby sme sa v niektorých činnostiach zlepšili.“

Detaily, prehľady a štatistika zápasu TU.