Na medzinárodnom turnaji v Poľsku mládež zbierala skúsenosti

Volejbalová mládež cez víkend cestovala na 8. ročník Medzinárodného volejbalového turnaja chlapcov v meste Jasło. V rámci Festivalu športu sa v dňoch 17.-18.júna, na juhu Poľska zúčastnili turnaja s medzinárodnou účasťou. Po náročných zápasoch sa naši chlapci síce umiestnili na 7. mieste, ale odnášajú si množstvo volejbalových skúseností, ktoré zúročia v budúcnosti.

Súpiska VK MIRAD PU Prešov: 9- Lukáš Brilla, 4 – Šimon Ševčík, 5- Jerguš Demčak, 7- Šimon Holďak, 11- Tibor Jackanin, 2- Juraj Brilla, 18- Tomáš Kuchár, 6- Alex Timko, 12- Boris Velička, 13- Tomáš Čorej, 17 – Peter Falat, 20- Tomáš Porjanda.

Turnaj v úvode rozdelil účastníkov do dvoch skupín.

LKS Bobowa (PL)

V prvom zápase sme sa postavili proti MKS Mosir Jaslo. Do turnaja sme vstúpili príliš premotivovaní, čo nám do veľkej miery zväzovalo ruky. Po vlastných chybách sme sa v prvom sete dostávali pod tlak a prehrali 25:15. V druhom sete už nastúpili naši hráči lepšie koncentrovaní na zápas. V koncovke mal však viac šťastia súper a set sme prehrali tesne 26:24 a konečným výsledkom 2:0.

Druhé meranie síl pre nás znamenalo súboj proti bieloruskému tímu Batory Grodno. Chlapci začali uvoľnene a dokázali zatlačiť súpera servisom. Na sieti sme si postrážili dvoch dôležitých hráčov, cez ktorých súper najčastejšie hral, čo bolo kľúčové. V druhom sete sa situácia skomplikovala, keď sme v koncovke vlastnými chybami poslali súpera do vedenia. Tretí set bol náročný, ale chlapci ho zvládli. Zápas sme vyhrali v pomere 1:2 (15, -23,13).

Do tretieho zápasu sme nastupovali s vedomím, že Jaslo prehralo s Grodnom, a tak mal v skupine každý dve víťazstva a jednu prehru. Aj keby sa nám podarilo so súperom LKS Bobowa vyhrať 2:0, tak pri pomere vyhraných a prehraných setov sme mali horšiu bilanciu, čo nás automaticky posúvalo na tretie – nepostupové miesto. V takej situácií bolo veľmi ťažké chlapcov nastaviť na víťazstvo, keďže výsledok zápasu nemal možnosť nič ovplyvniť. Prvý set hráči ťahali, ale v druhom už bolo vidieť sklamanie a hre chýbalo nadšenie a snaha po víťazstve. Zápas nám napokon ušiel rozdielom 2:1 (-15,23,11).

Na konci prvého turnajového dňa sme ešte stihli nastúpiť proti tímu Iskierka Krzyz Tarnów o to, kto bude nasledujúci deň hrať o 5.-6. miesto a kto o 7.-8. miesto. Celý zápas sme hrali vyrovnanú partiu. Aj napriek tomu, že sme boli „papierovo“ lepší, ukázalo sa, že nám koncovky po mentálnej stránke robia problém. Musíme sa naučiť zvládať stres a viac si dôverovať v útoku. Zápas sme prehrali 2:0 (23,23).

V nedeľu nás čakal posledný súboj proti LKS Bobowa o čestné predposledné miesto. Ani jeden z tímov nechcel skončiť posledný. Sety boli vyrovnané a družstvá hrali naplno. V treťom sete sme zmenili zostavu čo, hráčom nevyhovovalo a začali sa kopiť zbytočné chyby. V ďalšom sete si hráči na nové rozmiestnenie zvykli a dokázali otočiť nepriaznivý stav. Tajbrejk bol už v našej réžií. Viedli sme od prvého bodu a držali si náskok. Pre hráčov znamenalo nesmierne veľa, že dokázali aj v nepriaznivom stave zabrať a aj keď už boli unavení a dochádzali sily, tak otočili stav a vyhrali 2:3 (25:23, 21:25, 25:9, 22:25, 9:15).