MIRAD na silnú Perugiu nestačil a prehral 0:3

Prešov na silnú Perugiu nestačil a prehral 0:3

Volejbalisti VK MIRAD PU Prešov prehrali v prvom zápase osemfinále CEV Cupu s favorizovaným talianskym tímom Sir Safety Conad Perugia 0:3. Zápas s atraktívnym súperom sledovala zaplnená prešovská hala. Odveta je na programe v stredu 16. decembra v Perugii.

CEV CUP, 8-finále – prvý zápas:
VK MIRAD PU Prešov – Sir Safety Conad Perugia 0:3  (-21, -15, -17)
Zápas trval: 76 minút.  Rozhodovali: V. Ristovski (Mac.) a I. Penkov (Bul.), 1032 divákov.
Prešov: Halaj 1, Rajduga 5, Červeň 3, Macko 4, M. Sopko st. 15, Digaňa 10, liberá T. Lampart a Pavlinský (Feňo 0, Peleščák 1, Mikovčík 0, Lux 0). Tréner: Ľ. Šalata.
Perugia: De Cecco 5, Tzioumakas 14, Buti 2, Birarelli 5, Russell 21, Kaliberda 10, libero Giovi (Fromm 0, Holt 0, Elia 0, Dimitrov 0). Tréner: D. Castellani.

Domáci volejbalisti začali v zaplnenej prešovskej hale dobre a po bloku Červeňa viedli 4:2. Perugia prišla na Slovensko bez srbského univerzála Atanasijeviča a na lavičke zostal nemecký smečiar Fromm. Prešovu chýbali pre zranenia Drobňák a napokon aj Lux. Na prvom technickom viedol Prešov 8:6, keď blokom potešil publikum Macko. Pri servise kapitána Červeňa získali domáci hráči aj ďalší bod – 9:6. Taliani však odpovedali kvalitným servisom a hrou v poli a za stavu 10:11 si tréner Šalata zobral time. Prešov hral s veľkým favoritom vyrovnanú partiu a po Digaňovom bloku opäť viedol – 14:13. Perugia však zapla a pri servise nahrávača De Cecca odskočila na 18:15. Po dvoch útočných chybách hostí však znížil Prešov na 17:18 a držal sa v hre o prvý set. V koncovke Sopko svojou typickou zbraňou – servisom vyrovnal na 20:20! Záver setu však patril Talianom, ktorí ho vyhrali 25:21.

V druhom sete nastúpil na nahrávke Feňo miesto Halaja. Perugia začala raketovo a pri Kaliberdovom servise viedla 3:0. Hostia dominovali a postupne si vypracovali už šesťbodový náskok – 6:2. Taliani mali v tomto sete jasnú prevahu, Prešovčania bojovali, tréner Šalata skúšal zmeny v zostave, ale na súpera to nestačilo. Divákov potom potešil Sopko, pri ktorého servise znížil Prešov z 8:16 na 11:16. Perugia vyhrala druhý set hladko 25:15.

V treťom sete dostal Prešov do vedenia 3:1 esom Sopko. Hostia potom mali priebeh setu pod kontrolou a viedli 17:12. Pri Digaňovom servise a Sopkových tvrdých útokoch však publikum ožilo, pretože Prešov znížil na 14:17. Taliani napokon vyhrali tretí set 25:17, celý zápas 3:0, ale diváci v Prešove si napriek prehre domácich užili krásny volejbalový večer a po zápase ocenili oba tímy dlhým potleskom.

Ľuboslav Šalata, tréner VK Mirad PU Prešov: „Veril som, že prispejeme k úrovni zápasu lepším výkonom. Žiaľ, do zápasu nemohol zasiahnuť Marcel Lux, ktorý mal zdravotné problémy a nechceli sme riskovať zhoršenie jeho stavu. Verím, že s ním v zostave by bol náš výkon lepší. Súper bol miestami hrateľný, no vlastnými chybami sme mu pomohli k tomu, aby zvíťazil.“

Martin Sopko, smečiar VK Mirad PU Prešov: „Možno niekto očakával, že za hodinu dostaneme 0:3, a to sa napokon aj stalo. Taliani nás vyškolili z efektivity. Nehrali nič mimoriadne, skôr priemerný volejbal. Stres nás však zožral. Akcie, ktoré v domácej lige zvládame, nám teraz spôsobovali veľké problémy. Dá sa povedať, že priemerný servis Talianov nám prehral zápas. Sú to normálni ľudia, hrajú normálny volejbal, no aj tak to na nás stačilo. Na odvetu sa musíme lepšie mentálne pripraviť a verím, že to pôjde.“