História klubu

Mužský volejbal

Začiatky mužského volejbalu v Prešove siahajú do 30-tych rokov, kedy vznikajú prvé volejbalové družstvá. Volejbalisti sa začínajú formovať v TJ Sokol a na stredných školách. Pravidelné športové súťaže boli zriadené v roku 1949. Od tohto roku prešovské družstvá štartovali v krajských majstrovstvách a v 2. Slovenskej národnej lige pod rôznymi názvami: Sokol Sparta Dukla Prešov, KNV Prešov, TJ Slávia Prešov, TJ ZVL Prešov, TJ Tatran Prešov.

Zlomový bol rok 1986, kedy v krajských majstrovstvách štartovali tri družstvá TJ Tatran Prešov, TJ ZVL Prešov a TJ Vukov Prešov. Dobrá práca v Tréningovom stredisku mládeže pri TJ Tatran Prešov produkovala množstvo kvalitných hráčov, ktorí po skončení dorasteneckého veku končili v troch spomínaných kluboch.

Z rozhodnutia vyšších orgánov prioritným družstvom sa stáva TJ Vukov Prešov. Družstvo preberá mládežnícky tréner Michal Kudla. Hneď v sezóne 1986-1987 kolektív Vukova víťazí v krajských majstrovstvách a v kvalifikácii v Prešove historicky postupuje do 1. Slovenskej ligy, ktorá sa po rozdelení republiky premenovala na Slovenskú Extraligu.

Prešovské družstvá v týchto súťažiach s výnimkou sezóny 2007-2008 štartujú dodnes. Volejbaloví funkcionári pri finančnom zabezpečovaní družstiev hľadali sponzorov, čo prinieslo zmeny názvu družstva – TJ Vukov Prešov, TJ ZPA Prešov, MŠK VTJ Sokol Prešov.

Pred sezónou 1997-1998 podpísal MŠK VTJ Sokol Prešov dohodu o prechode klubu pod Prešovskú univerzitu (PU) a tak získal štatút akademického družstva. Znamenalo to, že klub našiel domáce prostredie v peknom športovom stánku PU. Jednotlivé družstvá štartujú pod názvom VK PU Prešov a v nasledujúcom období sa vďaka výborným podmienkam zo strany PU a funkcionárskemu zázemiu zaraďujú medzi špičkové kolektívy na Slovensku. Klub má v tomto období najväčšiu členskú základňu.

Pri družstvách mužov pôsobili postupne títo tréneri: Michal Kudla, Richard Vlkolinský, Juraj Hugec, Daniel Oravec, Rastislav Chudík, Jaroslav Vlk a Jozef Bréda. Postupne sa družstvo presadzuje na medailových miestach. V sezóne 2003/2004 pod vedením trénera Richarda Vlkolinského získava VK PU Prešov 3.miesto v Extralige.

Nasledujúca sezóna 2004/2005 sa zapísala výrazne do histórie nielen v Prešove, ale aj na Slovensku. Môžeme ju nazvať zlatá. Prešovské družstvá skončili vo všetkých súťažiach na 1. mieste a stali sa Majstrami Slovenska.

Družstvo mužov vedené trénerom Jaroslavom Vlkom vo finále play-off porazilo VKP Bratislava a stalo sa aj víťazom Slovenského pohára. O tento úspech sa zaslúžili hráči: Martin Sopko st. Michal Červeň, Radovan Škvarek, Roman Ondrušek, Peter Tholt, Milan Gešperik, Roman Špaček, Kamil Feňo, Stanislav Soták, Miroslav Hrivnák, Martin Sopko ml., Viktor Varchola a Peter Váhovský. Masér družstva Vladimír Gábor. Prezident klubu Martin Velecký.

Družstvo juniorov, kadetov, žiakov získalo Titul Majstra Slovenska. Družstvo žiakov zvíťazilo aj vo finále Slovenského pohára. Prevažná väčšina týchto hráčov študovala na Spojenej škole v Prešove(športové triedy) a volejbalové družstvo školy získalo titul Majster stredných škôl na Slovensku. O tieto úspechy sa zaslúžili tréneri: Michal Kudla, František Drobňák a Jaroslav Palička.

Po týchto úspechoch odchádza Jaroslav Vlk a časť hráčov pôsobiť do zahraničia. V klube, vládnu funkcionárske nezhody, prezident Martin Velecký odchádza do Bratislavy, nastávajú finančné problémy a v sezóne 2006-2007 družstvo mužov Extraligu nedohrá, je vylúčené zo súťaže a klub postupne zaniká.

Nastáva úpadok volejbalu v Prešove, volejbalisti pokračujú vo volejbalovom oddiele TJ Slávia PU Prešov. Družstvo mužov pod vedením trénera Petra Váhovského štartuje v 1. lige a po víťazstve v tejto súťaži cez kvalifikáciu postupuje po ročnej pauze Prešov do Extraligy. V sezóne 2008-2009 prichádza do družstva mužov tréner Ľuboslav Šalata a pod novým názvom Slávia VK PU Prešov postupuje do finále Extraligy. Po prehrách v play-off s VK Chemes Humenné získava ďalšie cenné umiestnenie na Slovensku – 2. miesto.

Od roku 2010 vstupuje do prešovského volejbalu nový partner, firma MIRAD. Družstvo mužov a mládežnícke kolektívy štartujú pod novým názvom Slávia VK PU MIRAD Prešov, neskôr po jemnej korekcii v názve, sa premenujú na VK MIRAD PU Prešov.

V roku 2011 prichádza do Prešova aj nový manažér Marián Palenčár. Po udržaní Prešova v baráži extraligy sa Prešov udržal na deviatom mieste. Príchodom nových hráčov a ustálením pomerov v klube, Prešov ďalšie roky postupne napredoval.

2010/2011 Deviate: Peter Váhovský, Ján Ogurčák, Tomáš Mačuga, Martin Vokál, Miroslav Hrivnák, Radovan Škvarek, Tomáš Červeňák, Maroš Sopko, Juraj Lacek, Ľudovít Žilka, Pavel Prokipčák, Lukáš Sabol, Erik Digaňa, Marek Mikita, Jozef Novotný.

2011/2012 šieste: Peter Beňa, Imrich Boháč, Erik Digaňa, Tomáš Gut, Miroslav Hrivnák, Juraj Lacek, Marcel Lux, Marek Mikita, Roman Németh, Ján Ogurčák, Lukáš Sabol, Maroš Sopko, Ľuboš Bajcura

2012/2013 piate: Matej Andráš, Ľuboš Bajcura, Peter Beňa, Erik Digaňa, Matej Faron, Michal Hudák, Tomáš Lampart, Marcel Lux, Marek Mikita, Roman Németh, Ján Ogurčák, Mikalaj Shkliar, Maroš Sopko, Peter Tholt

2013/2014 Extraliga štvrté miesto Slovenský pohár druhé miesto: Matej Andráš, Jakub Gondžúr, Ľuboš Macko, Erik Digaňa, Matej Faron, Michal Hudák, Tomáš Lampart, Marcel Lux, Kamil Pavlinský,Michal Rajduga, Ľubomír Závacký, Stanislav Lampart.

2014/2015 Majstri Slovenska, striebro Slovenský pohár: Červeň Michal, Marcel Lux, Kamil Feňo, Matej Faron, Martin Sopko, Michal Hudák, Kamil Pavlinský, Ľuboš Macko, Juraj Drobňák, Ľubomír Závacký, Erik Digaňa, Michal Rajduga, Tomáš Lampart

Udržaním kvality tímu, po príchode opôr ako Kamil Feňo, Michal červeň, Martin Sopko v sezóne 2014/2015 získal po „kontroverznej“ prehre s Komárnom striebro v Slovenskom pohári, rekordnej 22 zápasovej neporaziteľnosti a finálovej sérii 4:0 na zápasy titul Majstrov Slovenska.

Prešov: Lux, Feňo, Macko, M. Sopko st., Drobňák, Červeň, libero T. Lampart (Faron  Závacký, Rajduga). Tréner: Ľ. Šalata.

V sezóne 2015/2016 odštartoval klub v málo mennej zostave. Bol ochudobnený o zopár hráčov, ( Hudák hosťovanie Košice, Faron hosťovanie Stará ľubovňa, Závacky práca v zahraničí) ale obohatený o Vranovčana, hráča VKP Bratislava Jána Halaja.  V bojoch v CEV cupe, porazil favorizovaný ukrajinsky klub Lokomotiv Charkov v zlatom sete. Postúpil do osemfinále pohára, kde podľahol talianskemu veľko klubu Sir Safeti sicoma Perugia kde pri rekordnej domácej kulise 1300 divákov, podľahol medailistovi Talianskej série A. Klub získal Ocenenia: v ankete Volejbalový klub roka 2015 – kde po rokoch predbehol Slovenskú volejbalovú reprezentáciu. Druhé miesto v ankete športového klubu mesta Prešov, druhé miesto športového klubu Prešovského samosprávneho kraja. Titul najlepšieho športovca vo všetkých kategóriách získal Martin Sopko st. ktorý získal prvé miesto Ako volejbalista roka a športovca  vo všetkých týchto kategóriách ako osobnosť.  Nezabudnuteľné sú čerstvé momenty kedy po dvoch striebrach v Slovenskom pohári získali Volejbalisti Prešova po 11 tích rokoch od roku 2005 Slovenský pohár 2016 kde prehrával 0:2 ale vďaka kvalite a bojovnosti na pôde súpera zvíťazil 3:2.

Prešov: Feňo, M. Sopko st., Macko, Rajduga, Drobňák, Červeň, libero T. Lampart (Halaj, Digaňa). Tréner: Ľ. Šalata.

 
Cesta prešovského mládežnického volejbalu

Za všetkými úspechmi v prešovskom volejbale je práca s mládežou. Jej základy položili v roku 1970 tréneri Ján Košťálik a Juraj Hugec. V roku 1975 bolo Prešovu pridelené Tréningové stredisko mládeže (TSM), neskôr Centrum talentovanej mládeže (CTM), dotované zo štátnych prostriedkov. Tieto útvary talentovanej mládeže pôsobili v Prešove do roku 2007. Zánikom VK PU Prešov prechádza CTM do Nitry.

Prvý titul Majstra Slovenska v kategórii juniorov v Prešove získalo družstvo TSM Tatran Prešov v sezóne 1980-1981 pod vedením trénera z povolania Michala Kudlu, ktorý má výrazný podiel pri budovaní systému prípravy mladých talentov vo volejbale za posledné desaťročia. Prešovské mládežnícke hnutie po dnešok vychovalo množstvo volejbalistov, z ktorých najlepší reprezentovali SR na ME a MS juniorov a kadetov a pôsobia v Extraligových družstvách na Slovensku a v zahraničí. Bolo málo sezón, kedy mládežnícke družstva nezískali Titul Majster Slovenska a medailové umiestnenia.

V seniorskej reprezentácii pôsobili, alebo pôsobia odchovanci prešovského volejbalu, alebo pôsobili v družstve mužov: , Martin Vokál, Martin Repák, Stanislav Vartovník, Roman Ondrušek, Michal Červeň, Martin Sopko st.,  Martin Sopko ml., Ľuboš Macko, Marcel Lux. Poslední piati reprezentovali Slovensko na ME. Z volejbalového hnutia v Prešove sa vypracoval na medzinárodného volejbalového rozhodcu Štefan Hank, ktorý dlhodobo rozhodoval zápasy v zahraničí.

Poďakovanie za prácu s mládežou v Prešove patrí trénerom: Jánovi Košťálikovi, Jurajovi Hugecovi, Michalovi Kudlovi, Milanovi Ďuričkovi, Milanovi Hrubému, Jaroslavovi Paličkovi, Petrovi Richmanovi, Františkovi Drobňákovi, Martinovi Cihoňovi, Richardovi Vlkolinskému, Marcelovi Onderčovi, Petrovi Váhovskému, Miroslavovi Muličákovi, Tomášovi Lampartovi, Tomášovi Mačičkovi.

Značný podiel na úspechoch mali a majú zanietení funkcionári pri vytváraní podmienok fungovania klubov v jednotlivých obdobiach: Július Kobulský, Marián Frohmann, Ján Kalata, Dušan Čop, Sergej Semanco, Mikuláš Andreánsky, Ján Mladý, Emília Sekelová, Ľuboš Petra, Igor Urban, Igor Gula, Stanislav Čorej, Ľuba Brejová, Martin Cihoň, Milan Kundľa, Marián Palenčár.

Zostavil: Michal Kudla a Marián Palenčár

 

Scroll to top